poniedziałek, 29 listopada 2010

Sztukmistrz z Lublina - Isaac Bashevis Singer



Żyd Jasza jest cyrkowcem, sztukmistrzem, który pokazuje swoje akrobatyczne sztuczki objeżdżając prowincjonalne miasteczka. Jasza jest centralną postacią powieści której akcja toczy się w Polsce w okresie zaborów. Jasza jest człowiekiem któremu wszystko przychodzi bez trudu. Łatwo zdobywa zarówno majątek jak kolejne kobiety. Żyje dla przyjemności, odrzuca tradycję i religię, jest wolnomyślicielem, ateistą na pokaz, który z życia czerpie pełną garścią. Nieustannie wplątuje się w nowe afery miłosne, prowadzi kilka równoległych romansów, a jednocześnie jest przykładnym mężem tradycyjnej żydówki.
Dla jednej ze swoich kochanek, Polki postanawia zmienić swoje życie, zerwać z przeszłością i całym dotychczasowym życiem. Aby zrealizować swój plan rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy, co jednak wiąże się ze sprzeniewierzeniem się wszystkiemu w co jeszcze wierzy.


sobota, 27 listopada 2010

"Krwawy Południk" - Cormac McCarthy




Książkę można w skrócie opisać jako dzieje krwawej bandy łowców skalpów. Dzieciak miotany wichrami życia trafia do meksykańskiego więzienia. Jedyną szansą wydostania się z tego piekła jest przystąpienie do dzikiej bandy która na zamówienie władz meksykańskich obiecuje rozprawić się z Apaczami, którzy bezlitośnie rabują meksykańskie wsie i miasteczka. Bandą dowodzi Glanton, a jej duchowym przywódcą jest Sędzia Holden, tajemnicza postać prawdziwe uosobienie szatana. Banda. przemierza pustkowia pogranicza mordując wszystkich napotkanych. Prawdziwe demony zagłady przybrani w ludzkie włosy i kości kiedy nie mogą znaleźć Apaczów dokonują masowych mordów na meksykańskich wieśniakach.
Obraz Dzikiego Zachodu pozbawiony patosu, krwawa epopeja zdeprawowanych, niemoralnych zwyrodnialców, którzy tam w krainie na krańcu świata ukazują światu swoje prawdziwe twarze.

piątek, 26 listopada 2010

"Sercątko" - Hertha Muller



Powieść "Sercątko" Herthy Muller to wspomnienie z Rumunii pogrążonej w najmroczniejszym okresie dyktatury. Narratorka jest Niemką mieszkającą na rumuńskiej wsi, która wyjeżdża do miasta na studia, gdzie poznaje podobnych do siebie zaszczutych członków mniejszości niemieckiej. Surowy opis życia w komunistycznej Rumunii. za czasów Nicolae Ceauşescu. Wszechwładza bezpieki, nieustanna inwigilacja, donosicielstwo, aresztowania bez powodu, pozorowane samobójstwa. Szare, biedne życie. Brak podstawowych produktów, monotonia pustej egzystencji. Utrata wyższych ideałów. Prymitywizm, ciężka praca, alkoholizm, zanik moralności. Bohaterka jako Niemka jest stale podejrzana, pod obserwacją. W końcu udaje się jej wyjechać ale nawet za granicą jest śledzona i straszona.

wtorek, 23 listopada 2010

Płyncie łzy moje rzekł policjant - Philip K. Dick

Powieści Dicka zawsze sprawiają wrażenie psychodelicznych. Bohaterowie mają problem aby określić gdzie zaczyna się rzeczywistość, a kończy świat urojony.
Głównym bohaterem powieści jest Jason Taverner, piosenkarz prowadzący popularny show w TV. Jason jest szostakiem zmodyfikowanym genetycznie człowiekiem. Pewnego dnia całe jego dotychczasowe życie gwiazdy i hulaki ulega całkowitej zmianie. Zaatakowany przez byłą kochankę Marylin Mason, Jason trafia do szpitala. Budzi się w tanim hoteliku, bez dokumentów, które w jego świecie są najważniejsze, bez nich trafia się do obozu pracy. Nielegalnie wyrabia sobie nowe dokumenty u zakamuflowanych policyjnych konfidentów. Okazuje się, że jego tożsamość nie istnieje jakby nigdy nie urodził się w tym świecie. Próbuje skontaktować się ze znajomymi ale nikt go nie zna jest dla nich kimś zupełnie anonimowym. Ścigany przez policję Jason Taverner próbuje rozwikłać zagadkę swojej sytuacji.
Książka trzyma w napięciu od samego początku do końca. Pomysły Dicka są zawsze niesamowicie oryginalne i pobudzają wyobraźnię do zupełnie innego postrzegania otaczającej rzeczywistości.