poniedziałek, 20 grudnia 2010

Dziki Świat - Ala Kuchcińska - Sussens



Dziki Świat to biografia niezwykłej kobiety, Ali Kuchcińskiej urodzonej na Litwie Polki.
Swoje dzieciństwo autorka opisuje jako cudowne, pełne miłości, dostatku i zabawy. Kiedy wybucha II wojna światowa cały dotychczasowy świat ulega zagładzie, autorka razem z matką i młodszym bratem zostaje wywieziona do Kazachstanu. Po wielu trudach udaje jej się wydostać z wojskami Andersa do Persji, a następnie trafia do obozu dla uchodźców na terenie Afryki prowadzonego przez Brytyjczyków. Zdobywa tam wykształcenie, podejmuję pierwszą pracę, powoli rozkręca pierwszy interes w branży turystycznej. Wychodzi za mąż za wspólnika Anglika Lolly Sussensa. Kiedy ich życie wydaje się ustabilizowane Lolly kupuje wielką farmę i spełnia swoje wielkie marzenie, buduje rezerwat dla dzikich zwierząt.
Książka choć napisana prostym stylem potrafi oczarować opisem życia osoby z której bije optymizm, radość z życia  i wiara we własne siły niezależnie od okoliczności. Fascynujące są także opisy dzikiej przyrody w Afryce, egzystencji w otoczeniu świata nie skażonego cywilizacją.

Ślad twojej krwi na śniegu - Marquez

Ślad twojej krwi na śniegu  to opowiadanie, które zaledwie na kilkunastu kartkach zawiera tyle treści co niejedna książka.
Nena Daconte i Billy Sanchez, młode, bardzo bogate małżeństwo jedzie na miesiąc miodowy do Paryża. Nena w prezencie dostaje piękny bukiet róż. Kiedy bierze go do rąk kaleczy się w palec. Bagatelizuje skaleczenie ale rana mimo upływu czasu nie przestaje krwawić. W Paryżu jest już tak osłabiona, że Billy na rękach niesie ją do szpitala.
Opowiadanie w poruszający sposób mówi o miłości dwojga młodych ludzi i życiu które lubi płatać przykre niespodzianki. Przepiękny język, doskonały styl i głębia przedstawionych uczuć powodują, że trudno zapomnieć o tej krótkiej historii.

piątek, 10 grudnia 2010

Droga - Cormac McCarthy



Najlepsza książka w postapokaliptycznym klimacie jaką miałem okazję przeczytać. Ojciec z małym synkiem podróżuje przez zniszczoną przez katastrofę Amerykę. Niebo zasnute grubą warstwą chmur, wszechobecny pył, rozpad społeczeństwa, głód i brak podstawowych rzeczy do życia. Totalny rozkład materialny, społeczny i moralny. Wymarły świat w którym człowiek jest dla drugiego człowieka największym wrogiem, a często także źródłem pożywienia.
Chłopiec urodził się już w czasie zagłady, nie poznał innego życia. Wspomnienia ojca są dla niego niezrozumiałe, a świat który go otacza przerażający. Książka opowiada o ponurej wędrówce przez opustoszałe terytorium USA, puste miasta, zdemolowane, okradzione sklepy, bezużyteczne samochody. Martwy świat, pozbawiony nadziei w którym trzeba walczyć o każdy dzień.
Droga jest tez niewątpliwie powieścią o wzruszającej miłości ojca i syna, odpowiedzialności za drugiego człowieka i walce o zachowanie człowieczeństwa.

środa, 8 grudnia 2010

Fundacja - Isaac Asimov

Hari Seldon matematyk, twórca psychohistorii zakłada na peryferiach Imperium Galaktycznego fundację, której celem  jest zachowanie zgromadzonej wiedzy na czas przewidzianego przez Seldona załamania politycznego i upadku cywilizacji.
Fundacja zostaje założona na planecie Terminus, a jej działalnością kieruje Rada Naukowców. Cały wysiłek planety koncentruje się wokół tworzenia Encyklopedii Galaktycznej. Jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji jest umiejętność wytwarzania energii atomowej, wiedza zapomniana na innych planetach po upadku imperium.
Pierwszym instrumentem za pomocą którego Fundacja zdobywa wpływy jest nauka i religia z nią związana. Szkoleni na Terminusie kapłani pełnią funkcje techników obsługujących reaktory atomowe. Religia rozprzestrzenia wpływy fundacji na coraz nowsze światy otwierając drogę dla rozwoju handlu towarami o napędzie atomowym. Handel staje się potężną bronią. Uzależnione planety muszą korzystać z usług fundacji albo ponoszą gigantyczne straty finansowe.

poniedziałek, 6 grudnia 2010

"Szmira" - Charles Bukowski



Książki Bukowskiego zawsze były dla mnie swoistym pamiętnikiem menela. Każda z nich to ciąg przygód pełen pijackich wyczynów, wulgarnego seksu, hazardu i problemów z pracą. Napisane prostym, lapidarnym stylem mają jednak swój urok choć trudno ich nie kończyć z uczuciem obrzydzenia.
O odmienności Szmiry najlepiej świadczy plejada bohaterów:
- Nick Belane - prywatny detektyw z Hollywood, zawsze zadłużony, hazardzista, erotoman, lubi sobie zdrowo wypić
- Pani Śmierć - super laska, klientka Nicka Belane
- Barton, klient szuka Czerwonego Wróbla
- Al Ed Dupek - klient podejrzewa żonę Cindy o zdradę
- Celine - pisarz którego szuka Pani Śmierć
- Grovers - klient prześladuje go przybyszka z kosmosu
- Jeannie Nitro - kosmitka werbuje Nicka
- Henry Sanderson - typ spod ciemnej gwiazdy. Zamiast Czerwonego wróbla dostarcza Nickowi Kanarka

Szmira jest powieścią detektywistyczną w której elementy świata rzeczywistego łączą się z elementami fantastycznymi, a główny nurt akcji koncentruje się wokół perypetii głównego bohatera. Nick Belane ma nieustanne problemy finansowe, bardzo duże pije, gra na wyścigach. W przeszłości miał trzy żony ale aktualnie jest samotny. Większość problemów rozwiązuje siłowo, jest agresywny i zdecydowany, potrafi sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Rozwiązuje kolejne sprawy, a raczej daje się nieść fali wydarzeń wplątując się w coraz większe kłopoty.