niedziela, 27 lutego 2011

Faktotum - Charles Bukowski

Faktotum, książka Bukowskiego o piciu, pisarstwie i seksie
Życie tytułowego bohatera Faktotum to podróż w oparach alkoholu, hazardu i ostrego seksu. Praca jest tylko tymczasową próbą znalezienia środków utrzymania. Prawie każdą posadę bohater traci z hukiem nadużywając alkoholu albo porzucając z błahego powodu. Bukowski gardzi ludźmi którzy w pokorze dorabiają się marnych groszy zawsze pozostając w tym samym miejscu. Największą zaletą tej książki jest realizm i swoiste poczucie humoru bohatera choć dla wielu czytelników proza Bukowskiego będzie tylko spowiedzią alkoholika uwikłanego w niesmaczne przygody miłosne mieszkającego w tanich hotelikach, oddającego się swojemu pisarstwu w nielicznych chwilach trzeźwości.

piątek, 18 lutego 2011

Maria Dos Prazeres - Marquez

Opowiadanie Marqueza "Maria Dos Prazeres" w piękny sposób mówi o pogodzeniu się z przemijającym życiem, które niespodziewanie niesie ze sobą nieoczekiwaną szansę.

Maria jest starszą kobietą, byłą prostytutką mieszkającą w niewielkim, urządzonym ze smakiem mieszkanku. Pewnej nocy przyśniło się jej, że umrze. Maria zawsze miała trzeźwy stosunek do swojego życia, kupuje więc miejsce na cmentarzu, tresuje psa swojego jedynego towarzysza i niemalże członka rodziny aby wracał na grób i ją opłakiwał. Maria w oczekiwaniu na śmierć wiedzie samotne życie w którym od czasu do czasu pojawia się jej ostatni klient ale i on z czasem znika z jej świata. Pewnego deszczowego dnia Maria wracając z cmentarza spotyka człowieka, który uświadamia jej, że źle odczytała swój proroczy sen.

czwartek, 17 lutego 2011

Solaris - Stanisław Lem

Solaris, Stanisława Lema jest najlepszą książką jaką kiedykolwiek miałem okazję przeczytać.

Akcja książki dzieje się na planecie Solaris, całej pokrytej zagadkowym oceanem, który w opinii naukowców jest inteligentną formą życia. Wiele lat badań nie doprowadziło do rozwikłania tajemnicy oceanu, czy nawiązania kontaktu. Do bazy naukowej umieszczonej nad planetą przybywa Chris Kelvin. Pracownicy bazy doświadczają niewytłumaczalnych zjawisk, materializują się im osoby z ich przeszłości będące uosobieniem ich najskrytszych tajemnic, przeżyć zepchniętych do podświadomości.

Powieść porusza wiele problemów takich jak granice ludzkiego poznania, możliwości kontaktu z obcą cywilizacją, ograniczenia ludzkiej percepcji i trudność odrzucenia perspektywy myślenia związanej z uwarunkowaniami naszego umysłu, środowiska.

niedziela, 6 lutego 2011

Panny z Wilka - Jarosław Iwaszkiewicz

Panny z Wilka pełne nostalgii opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza


Wiktor Ruben odwiedza swoje wujostwo na wsi aby podreperować szwankujące zdrowie. Kiedyś jako młodzieniec regularnie przyjeżdżał tu na wakacje spędzając dużo czasu w pobliskim majątku Wilko, gdzie był przyjacielem domu i korepetytorem młodych sióstr zamieszkujących mały rodzinny dworek.
Panny z Wilka to opowieść o przeżyciach z młodości do których nie ma powrotu. Każdy człowiek posiada wspomnienia o pięknych chwilach, które wywołują w nim tęsknotę, o chwilach które pragnie przeżyć jeszcze raz, wrócić do nich jak do rodzinnego domu.
Życie Wiktora Rubena dzieli się na dwa okresy przedzielone wojną, która zakończyła czas młodości, beztroski, wielkich planów i oczekiwań. Wojna i związane z nią bolesne doświadczenia całkowicie zmieniły życie Wiktora, nie ożenił się, nie zrobił wielkiej kariery, nie miał życia towarzyskiego. Powrót do Wilka okazuje się dla Wiktora powrotem do lepszych czasów kiedy jego życie było piękne, pełne wspaniałych doświadczeń, odkrywania uczuć, własnej seksualności, świata utraconej młodości.
W malowniczym majątku, w otoczeniu sióstr, które się w nim kochały, dla których przez te lata stał się niemal legendą, wspomnienia Wiktora konfrontują się z rzeczywistością, która znacząco odbiega od ideału jaki przez lata pielęgnował. Niewinne dziewczęta z Wilka są już doświadczonymi kobietami z bagażem różnorodnych przeżyć. Kontakt fizyczny z Jolą wzbudza w nim tylko niesmak jest czymś diametralnie odmiennym od doznań z przeszłości. Wiktor uświadamia sobie, że to wszystko już minęło, że nie sposób ponownie przeżyć tych samych chwil bo zwyczajnie się zmienił przez te wszystkie trudne lata, lepiej nawet nie próbować by nie niszczyć tego co było piękne. Wspomnienia, uczucia mają swój czas i swoje miejsce.

czwartek, 3 lutego 2011

Misery pełna napięcia książka Stephena Kinga



Misery powieść Kinga o pisarzu w rękach szalonej miłośniczki jego twórczości

Jack Sheldon, pisarz literatury dla kobiet kończy pisać książkę, wypija kilka drinków i postanawia opuścić hotel nie zwracając uwagi na niesprzyjającą pogodę. W drodze napotyka śnieżycę i ulega wypadkowi. Przed nieuchronną śmiercią ratuje go chora psychicznie Annie Wilkes, była pielęgniarka, zagorzała wielbicielka twórczości Sheldona, która wyciąga nieprzytomnego pisarza z samochodu. Dla Jacka Sheldona zaczyna się rozpaczliwa gra o życie.