sobota, 19 marca 2011

Szamani,mumie, ałmysy - Wojciech Grzelak


Wojciech Grzelak zabiera nas w podróż do Kraju Ałtajskiego, krainy zajmującej południowy skraj zachodniej Syberii. Teren pokryty pasmem górskim Ałtaj z najwyższą gorą Biełuchą, miejscami pokryty tundrą, a także zalesiony i przechodzący w step. Kraj Ałtajski stanowi część Rosji zamieszkany jest przez rdzennych Ałtajczyków, Kazachów, Rosjan oraz wiele innych nielicznych liczebnie grup etnicznych.
Ałtaj jest tajemniczą, niedostępną krainą która kryje wiele tajemnic, fascynuje bogactwem przyrody i aurą przenikającej wszystko duchowości Ałtajczyków.
Jedną z zagadek której autor poświęca wiele miejsca jest legendarny człowiek śniegu Ałmys, nieuchwytna istota zamieszkująca Ałtaj. W społeczności ałtajskiej funkcjonuje wiele legend na temat zwyczajów i spotkań z tym niezwykłym człowiekiem, hominidem czy też nieznanym nauce zwierzęciem.
Ałtaj jest też krainą kurhanów, grobowców cywilizacji które zasiedlały go przed wiekami: Scytów, Kimerów i innych nacji dla których Ałtaj był tylko przystankiem w drodze na zachód.
Książka obfituje w wiele świetnych opisów zarówno przyrody ałtajskiej jak ludzi zamieszkujących ten obszar i tajemnic począwszy od Ałmysa a kończąc na UFO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz