piątek, 2 września 2011

Fundacja i Imperium - Isaac Asimov

Drugi tom cyklu Fundacja Isaaca Asimova prezentuje dalsze losy tytułowej Fundacji, sztucznego państwa, eksperymentu, które w swoich założeniach ma przetrwać upadek imperium galaktycznego i stać się w przyszłości twórcą nowego imperium, zachowując wiedzę i osiągnięcia przemijającej cywilizacji.
Książka Fundacja i Imperium podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich Fundacja zostaje odnaleziona przez ambitnego generała starego imperium, dla którego podbicie jej może stać się dźwignią do przyszłej kariery. Generał nie wierzy w założenia psychohistorycznej matematyki Hariego Seldona i podejmuję próbę zaangażowania sił imperium w wojnę, której wynik zdaje się być przesądzony na jego korzyść. Władcy Fundacji przekonani, że zwycięstwo zostało dano temu zaplanowane i obliczone przez ich założyciela nie podejmują niemal żadnych działań obronnych czekając na rozstrzygnięcie w błogim przekonaniu o własnej wyjątkowej roli w historii.
Druga część Fundacji i Imperium przedstawia świat Fundacji w okresie upadku starego imperium. Fundacja podzieliła się na dwa organizmy jeden z nich to oficjalne władze Fundacji zarządzanej autorytarnie przez dziedzicznego burmistrza, a drugi to niezależni handlarze zasiedlający swoje światy i żyjący według starych reguł. W konflikcie pomiędzy Handlarzami i Fundacją pojawia się nagle trzecia siła, a jest nią tajemniczy Muł, którego działanie wymyka się percepcji otaczających go ludzi. W starciu z mułem Fundacja zadaje sobie podstawowe pytanie czy plan Seldona na pewno był doskonały, czy brał pod uwagę wszystkie czynniki jakie mogą wystąpić na przestrzeni dziejów czy tylko budował ogólne zarysy rozwoju nowego imperium. Czy wziął pod uwagę wszystkie czynniki nawet tak nieprawdopodobne jak pojawienie się Muła?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz