czwartek, 27 stycznia 2011

Cmętarz dla Zwierzaków - Stephen KingCmętarz dla Zwierzaków - Stephen King

Cmętarz dla Zwierzaków - Mroczna powieść o śmierci i granicach których lepiej nie przekraczać


Książka Kinga rozpoczyna się od niewinnej sceny przeprowadzki rodziny Creedów do nowego domu. Louis Creed razem z żoną Rachel, córką, małym synkiem Gagem i kotem Churchem przyjeżdżają do małej miejscowości Ludlow. Nic nie zapowiada mrożących krew w żyłach wydarzeń, cała rodzina powoli przyzwyczaja się do nowego miejsca, poznają jedynych sąsiadów, starsze bezdzietne małżeństwo Juda i Normę Crandall z którymi się zaprzyjażniają. Pewnego dnia Jud zaprasza rodzinę Creedów na wycieczkę. Prowadzi ich na stary, ukryty w lesie cmentarz dla zwierząt. Ellie córka Creedów pierwszy raz styka się tam ze śmiercią, przeżywa szok na myśl o utracie ukochanego kota Churcha.
Louis jako lekarz wkrótce po przeprowadzce podejmuję pracę na pobliskim Uniwersytecie. Pierwszego dnia w nowej pracy zajmuję się śmiertelnie rannym studentem, który umiera mu na rękach. W nocy po tragicznym wydarzeniu Louis śni realistyczny koszmar, w którym zmarły student ostrzega go by nie przekraczał granicy dziecięcego cmentarza dla zwierząt wyznaczoną przez stary wiatrołom oddzielający cmentarz od prastarego lasu
Louis przez pewien czas jest pod wrażeniem snu ale pod wpływem codzienności mroczne wrażenie snu zaciera się w jego pamięci. Kiedy Rachel z dziećmi wyjeżdża do swoich rodziców na Święto Dziękczynienia Louis o niczym już nie pamięta, a życie jakie wiedzie wydaje mu się w pełni przewidywalne. Właśnie wtedy do drzwi Louisa puka Jud i informuje go, że Church został przejechany przez samochód. Jud prowadzi Louisa na stary indiański cmentarz ukryty za wiatrołomem aby pogrzebać Churcha. Kot powraca do świata żywych, zszokowany Louis słucha opowieści o cmentarzysku Indian Micmaców.
Spokojne życie Louisa Creeda bezpowrotnie się kończy, a mroczne siły, które nieświadomie przywołał na pomoc są niezaspokojone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz